Kupovina veš mašine sa sobom često donosi brojne nedoumice – koji model izabrati, koje tehnologije i u kojoj meri doprinose radnom učinku. Gigatron vodič za kupovinu veš mašine je upravo tu da razreši sve nedoumice, a naši saveti i preporuke će vam pomoći da lako odaberete pravi model.
Mašine za veš novije generacije zapravo su visoko sofisticirane sprave koje obavljaju čitav niz inteligentnih radnji. Vode računa o prirodnoj sredini, štede struju i vodu, reaguju na količinu i vrstu rublja koje u njih stavite i sl. Upravo iz tih razloga, pročitajte pažljivo uputstvo koje ćete dobiti uz vašu novu mašinu za pranje veša.
Ova preporuka je iz krajnje praktičnih razloga. U situaciji u kojoj se teže snalazite sa rukovanjem veš mašinom zbog uputstva na stranom jeziku, biće vam neophodna i podrška proizvođača. Može se desiti i da uvoznik ne postoji ili je slabo zastupljen. To ujedno znači da ni servisni sistem nije dobro organizovan, pa su mogući i potencijalni problemi sa nabavkom rezervnih delova. S druge strane, to može biti pokazatelj da ta mašina nije pravljena za naše tržište, već po pravilu za neko egzotičnije.
Ozbiljni uvoznici, opredeljeni da se učvrste na domaćem tržištu, ne postupaju tako prema potrošaču i njih ćete prepoznati kako po maloprodaji na uglednim mestima, tako i po vidovima podrške koje su spremni da vam ukažu.
Prvo što ćete primetiti na svakoj mašini kada uđete u prodavnicu je nalepnica sa sistemom standardizovanih simbola koja izgleda kao na slici s leve strane. Reč je o standardu EU propisanom za osnovne performanse mašina za rublje, a prikazani rezultati dobijeni su pri testiranju mašina u programu za pranje pamuka na 60° C. Nalepnica koju bi trebalo da vidite na svakom aparatu u radnji, predstavlja njegovu ličnu kartu, zato ćemo ukratko objasniti šta u istoj zapravo piše.
ENERGETSKI UČINAK
Prvi podatak na nalepnici je veliko slovo od A do G, i označava klasu potrošnje električne energije u koju data mašina spada. U klasi A su mašine koje potroše manje od 0,19 kWh po 1kg rublja (ili 0,95 kWh za 5 kg rublja) za ispunjenje jednog ciklusa pranja, a u sledećoj rubrici naveden je podatak koliko tačno kilovat sati mašina troši za jedan ciklus. Mašine koje troše više od propisanih 0,31 kWh za 1 kg (1,55 kWh / 5kg) rublja za D klasu zabranjene su za prodaju u EU.
KVALITET PRANJA
Ova kategorija, verovatno najbitnija za kupca, razvrstava mašine u klase od A do G, na osnovu standardnog testa EU za učinak pokazan pri pranju mrlja od uzoraka ugljene čađi, krvi, čokolade i vina.
BROJ OBRTAJA PRI CENTRIFUGI
Kategorija na koju su proizvođači naročito ponosni, ali koja ne menja ništa bitnije u kvalitetu pranja – i mašina sa 400 obrtaja centrifuge može imati učinak klase A pri pranju. Na tržištu ćete sresti mašine sa brojem obrtaja od 400 do 1600, ali obratite pažnju na to da li pritom imaju i regulator broja obrtaja, jer osetljivije tkanine ne smeju da budu podvrgnute centrifugi snažnijoj od 400 obrtaja. Konkretna prednost koju dobijate od većeg broja obrtaja je to što je rublje bolje oceđeno — na 400 obrtaja 90% vode ostaje u rublju, dok je na 1600 iz njega isceđeno 50%.
POTROŠNJA VODE
Veća potrošnja vode povećava i potrošnju struje, jer iziskuje više energije za zagrevanje. Pored toga, cena vode kod nas je za sada niska i može se očekivati da će voda drastično poskupeti u dogledno vreme. To se već desilo zemljama u našem okruženju gde su vodovodni sistemi privatizovani, te su sada računi građana za vodu veći nego računi za struju. Zato nije na odmet da pažljivo razmotrite i ovu stavku i da odaberete aparat sa manjom potrošnjom vode. Pojedini modeli imaju opciju kontrole potrošnje vode.
Pogledajte kompletnu ponudu mašina za pranje veša u Gigatronu.
BUČNOST
Poslednja rubrika u ličnoj karti mašine kazuje vam koliku buku izraženo u decibelima ista stvara, i to u dve situacije, pri normalnom pranju, i pri centrifugiranju. Sve ispod 50 dB(A) smatra se odličnim, 5056 dB(A) vrlo dobrim, 5662 dB(A) dobrim, 6270 dB(A) prosečnim, a iznad 70 dB(A) is podprosečnim.
PREDNJE ILI GORNJE PUNJENJE?
Mašine sa gornjim punjenjem (poklopcem) u prošeku troše 5-10% više struje, vode i deterdženta nego mašine sa prednjim punjenjem, odnosno okruglim staklenim vratima sa prednje strane, kakve preovladavaju na našem tržištu. Jedina prednost prvih je ušteda prostora; ostale performanse, uključujući i količinu rublja, iste su.
KAZAN OD INOKSA ILI POLIPLEKSA / KARBORANA?
Kazani od metala (inoksa) trajniji su od plastičnih, tvrdi Udruženje potrošača SAD, na osnovu izvršenih testova. Ipak, evropski proizvođači sve više se prestrojavaju na proizvodnju mašina sa plastičnim kazanima, jer Evropska Unija propisuje sve veću primenu karborana i polipleksa svake godine kao ekoloških, biološki razgradivih materijala, nasuprot neraspadljivom inoksu.
Dodatnu pomoć pri izboru mašina za pranje veša možete dobiti od ljubazniih operatera Gigatron Call centra koje možete dobiti pozivom na 011/44-14-000 ili od naših zaposlenih u Gigatron prodavnicama širom Srbije.
Pripremili smo i druge korisne vodiče za kupovinu:
- Vodič – kupovina bele tehnike
- Vodič – kupovina šporeta
- Vodič – kupovina mašine za sušenje veša
- Vodič – kupovina televizora
- Vodič – kupovina laptopa