Bežični punjači i tehnologija bežičnog punjenja nisu novost. Sada već davne 2012. godine Nokia je predstavila Lumia 820 mobilni telefon koji je imao mogućnost bežičnog punjenja, a proizvođači električnih četkica za zube već godinama koriste tehnologiju bežičnog punjenja… Međutim, kako to obično biva u svetu tehnike, gde se tvorci novih tehnologija bore da baš njihov patent postane opšteprihvaćeni standard, različiti i međusobno nekompatibilni standardi su sasvim normalna stvar. Upravo opisana situacija je dovela do toga da bežični punjači relativno kasno i sporo uđu u industriju mobilnih telefona i postanu standardna funkcionalnost pametnih telefona.
Sve se promenilo kada je osnovan Konzorcijum za bežično napajanje (Wireless Power Consortium – WPC), kojeg čini 247 kompanija, među kojima su Apple, Google, Samsung, kao i sva druga velika imena elektronske industrije. WPC je ubrzo stvorio danas najprisutniji standard za bežično punjenje, koji se zove Qi. Gotovo svi novi modeli telefona kompanija Apple, Samsung i LG imaju ugrađenu Qi tehnologiju za bežično punjenje.
Bežični punjači proizvedeni prema pomenutom Qi standardu imaju najveći udeo na tržištu, a slede ih punjači napravljeni prema AirFuel standardu. Broj mobilnih telefona koji u isto vreme podržavaju oba standarda za bežično punjenje je vrlo mali, a jedan od njih je Samsung Galaxy S8. Zanimljivo je da je kompanija Starbucks, čuveni lanac kafeterija, veliki broj svojih objekata opremila uslužnim bežičnim punjačima koji ispunjavaju samo AirFuel standard. Ukoliko posetite neku Starbucks kafeteriju i odlučite da dopunite svoj telefon dok ispijate kafu, nemojte se iznenaditi ako vaš telefon odbije da sarađuje sa Starbucks-ovim uslužnim bežičnim punjačem.
Kako rade bežični punjači?
Bežični punjači, kao i kompletna tehnologija bežičnog punjenja, baziraju se na magnetnoj indukciji. Drugim rečima, ključ bežičnog punjenja leži u magnetnim poljima uz pomoć kojih se energija prenosi od jedne do druge tačke, tj. od punjača do telefona ili nekog drugog uređaja koji punite. Qi standard omogućava bežični prenos energije na udaljenosti do 40 mm.
Kada govorimo o bežičnom punjenju telefona, pametnih satova i sličnih uređaja, punjenje se obavlja tako što se uređaj jednostavno spusti na postolje za punjenje. Dakle, ništa nije potrebno uključivati u telefon ili sat, već je dovoljno samo spustiti uređaj na bežični punjač.
Zbog toga što je postolje za punjenje putem kabla povezano sa zidnom utičnicom mnogi će reći da bežično punjenje zapravo nije bežično. Međutim, termin bežično se odnosi na način prenosa energije od punjača do uređaja koji punite, a s obzirom na to da nikakav kabl nije potrebno uključivati u telefon, termin “bežično” je sasvim ispravan. Primera radi, to što je baza bežičnog fiksnog telefona kablom povezana sa zidnom utičnicom ne znači da bežični telefon nije bežični. Zar ne?
Da li vaš telefon podržava bežično punjenje i koliko je ono brzo?
Pre svega, napomenućemo da magnetno polje koje se koristi za bežični prenos energije ne može da prođe kroz metal. Drugim rečima, svi mobilni telefoni čija je poleđina izrađena od neke vrste metala nemaju mogućnost bežičnog punjenja. Dakle, ukoliko je poleđina vašeg telefona izrađena od stakla ili plastike, postoji i mogućnost da vaš telefon podržava bežično punjenje, a do precizne i tačne informacije ćete doći ukoliko pogledate njegovu tehničku specifikaciju.
Ukoliko u tehničkoj specifikaciji vašeg telefona vidite da uređaj ima i mogućnost bežičnog punjenja, ostaje vam još samo da proverite koji standard za bežični prenos energije uređaj podržava (Qi ili AirFuel) i da nakon toga nabavite odgovarajući bežični punjač. Nažalost, bežični punjači se još uvek ne isporučuju fabrički uz pametne telefone, čak ni uz one najskuplje, tako da je ovaj komad dodatne opreme neophodno kupiti naknadno. Imajte u vidu da postoje i bežični punjači na kojima se nalazi više od jednog postolja za punjenje, što znači da možete puniti i više uređaja istovremeno. Na slici koja sledi možete videti bežični punjač na kojem se istovremeno bežično pune Apple iPhone, Apple Watch i Apple AirPods slušalice.
Pored standarda za bežični prenos energije, jedna od najvažnijih tehničkih karakteristika bežičnih punjača je njegova izlazna snaga. Poželjno je da izlazna snaga punjača odgovara specifikaciji vašeg telefona, ali neće biti problem ni izlazna snaga punjača prevazilazi vrednost ulazne snage telefona. Važno je da punjač ne bude previše slab jer će, u tom slučaju, punjenje biti vrlo sporo, a nekada čak i nemoguće.
Drugačije rečeno, ukoliko u specifikaciji vašeg mobilnog telefona ili drugog uređaja piše da podržava bežično punjenje pri snazi od 10W, najbolje je da nabavite bežični punjač čija je izlazna snaga upravo 10W ili neznatno jači.
Brzina bežičnog punjenja direktno zavisi od modela vašeg telefona, kao i od modela bežičnog punjača koji koristite. S obzirom na to da tehnologija bežičnog punjenja nije kod svakog telefona implementirana na isti način, preporučujemo vam da više detalja o brzini punjenja potražite u dokumentaciji koju ste dobili uz telefon ili direktno od proizvođača. Generalno, brzina bežičnog punjenja je u manjoj ili većoj meri manja od brzine punjenja putem kabla, ali svakako može biti dovoljno velika za brzo i praktično punjenje kada ste u žurbi.
Koje su prednosti bežičnog punjenja?
Bežični punjači imaju brojne prednosti nad tradicionalnim, žičnim punjačima. Pre svega, znatno su praktičniji za upotrebu jer ne zahtevaju uključivanje MicroUSB ili USB-C konektora u telefon, što ume biti nezgodno, pogotovo kada pred odlazak na spavanje, u mračnoj prostoriji, treba da uključite kabl punjača u telefon.
Druga, i po nama najveća prednost bežičnih punjača, je što su bezbedniji za upotrebu jer ne postoji žični kontakt između punjača i telefona.
Takođe, vremenom neće doći do fizičkog habanja USB konektora na vašem telefonu jer ga nećete ni koristiti. Zato će USB konektor dugo ostati u “top formi” pa će veza između telefona i računara, u slučaju prenosa podataka, biti sigurna i bez neželjenih prekida.
Da li vam se nekada dogodilo da nogom zakačite kabl punjača i tako oštetite USB priključak na svom novom i nimalo jeftinom telefonu? Uz bežični punjač se ni ovo ne može dogoditi.
Iako su bežični punjači još uvek na nivou dodatne, neobavezne opreme za mobilne telefone, ubrzo će u potpunosti zameniti tradicionalne žične punjače, a zahvaljujući bogatoj ponudi komapnije Gigatron već danas možete uživati u svim prednostima bežičnog punjenja.
Tehnologija bežičnog punjenja, uz pomoć koje možete bežično puniti svoj telefon, pametni sat, bežične slišalice i drugo, može biti implementirana kako u kućne punjače, tako i u Power Bank uređaje pa čak i u automobilske punjače:
- Kućni bežični punjači
- Power Bank uređaji sa integrisanim bežičnim punjačem
- Automobilski punjači sa integrisanim bežičnim punjačem
Za kraj, reći ćemo da bežične punjače možete zvati i wireless punjači, ali nikako ne i Wi-Fi punjači. Wi-Fi, kao i Bluetooth, je tehnologija koje se koristi za bežični prenos digitalnih podataka, ali ne i za prenos energije.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Mobilni telefoni.