Ukoliko u toku dana provodite dosta vremena ispred računara, sigurno znate koliko je bitan pravi odabir monitora. Svakako da je kvalitetan monitor prioritet ljudima iz IT sektora, ali i onima koji se bave dizajnom i video editovanjem. Pored toga, monitor sa odličnim performansama može da olakša svakodnevni rad i u bazičnim programima kao što su Word i Excel.
S druge strane, ograničen budžet vrlo često diktira uslove kupovine. Zato smo se mi potrudili da kroz ovaj Vodič za kupovinu monitora predstavimo karakteristike svih tipova monitora kako biste i uštedeli novac, ali i kupili baš ono što je u skladu sa vašim potrebama.
Dijagonala ekrana monitora
Veličina ekrana je jedan od prioriteta kada je u pitanju odabir monitora. Možda vam je neophodan monitor sa baš velikom dijagonalom od 27 inča ili već znate da će se na vašem radnom stolu najbolje uklopiti neki manji?
Monitori sa dijagonalom 20″ i manji
Namenjeni su za obavljanje svakodnevnih zadataka kao što je surfovanje internetom, korišćenje MS Office paketa.
Monitori sa dijagonalom 21″– 26″
Imaju malo širu primenu, pa tako mogu da se koriste za posao, ali i zabavu. Ovi monitori mogu da posluže i za gledanje filmova i TV emisija, al i igranje najjednostavnijih igara, kao i za prikaz dokumenata sa više stranica.
Monitori sa dijagonalom 27″ i više
Ovi monitori donose ozbiljne karakteristike za profesionalce koji se bave obradom fotografija i videa, ali i za najozbiljnije gejmere koji su svakodnevno posvećeni najzahtevnijim akcijama.
Široki ekrani (Widescreen) i Ultrawide monitori
Monitori sa širokim ekranom danas već predstavljaju standard. S obzirom na to da imaju odnos stranica 16:9 ili 16:10, baš kao i televizori, savršeni su za filmove i igre.
Ultrawide monitori, prvi put su predstavljeni 2013. godine i imaju odnos 21:9 širina/visina. Oni dosta olakšavaju prikazivanje više dokumenata u isto vreme ili postavljanje više prozora jedan uz drugi. Neki ultrawide modeli dolaze sa softverom koji omogućava da rasporedite sadržaj na ekranu na različite načine. Ultrawide monitori takođe nude neverovatno igračko iskustvo.
Rezolucija – Koliko je oštra slika?
Taman kada ste odlučili za određenu veličinu ekrana moramo vam naglasiti da će slika na vašem monitoru biti kvalitetnija ukoliko je rezolucija veća. Ali ipak i to zavisi koliko dobro ste procenili odnos rezolucije i veličine dijagonale ekrana.
- 1080p – monitori s rezolucijom 1920 x 1080, Full HD monitori, idealni su za veličinu ekrana od 21 do 24 inča. Imaju pristupačnu cenu, a garantuju kvalitet slike.
- 1200p – imaju razmeru slike koji iznosi 16:10, a ne 16:9 kao kod monitora sa rezolucijom od 1080p.
- QHD – ova rezolucija dobija svoju punu namenu kada su u pitanju monitori od 27 inča. Garantuje oštriju sliku koja je bitna svima koji se bave grafičkim dizajnom i rade u zahtevnim programima.
- 4K – monitori predstavljaju novije dostignuće kada je u pitanju rezolucija monitora. Sa rezolucijom 3840 x 2160, namenjeni su grafičkim dizajnerima ili gejmerima koji su u potrazi za velikim monitorima i nenadmašnom kvalitetom.
Tipovi panela
Moderni LCD monitori najčešće se mogu podeliti u dve grupe – monitori sa TN i IPS panelom. Iako za njih važi da su jeftiniji monitori postoje razlike koje nisu samo u detaljima. Naime, TN monitori imaju relativno nizak nivo osvetljenja i smanjenu reprodukciju boja, dok im je glavna prednost brzina odziva i to 2 ms.
S druge strane, IPS monitori imaju širi ugao vidljivosti, preciznije boje i dubji prikaz. Zato su i namenjeni onima koji se bave obradom fotografija.
Paneli sa vertikalnim poravnanjem VA paneli predstavljaju kombinaciju brzine vremena odziva, kvaliteta boja i uglova gledanja.
Iako OLED paneli postaju sve popularniji među televizorima, sporo su migrirali na računarske monitore.
Brzina osvežavanja monitora
Brzina osvežavanja monitora opisuje koliko često se osvežava slika na ekranu i sve to izraženo u hercima. Standard za LCD monitore je 60 herza. Okorelim gejmerima ipak treba brže osvežavanje slike jer se na taj način omogućava glatka, dinamična animacija i kretanje tokom akcije. Neke poznate igre zahtevaju brzinu osvežavanja do 100, 144 ili čak 240 herca.
Osvetljenje
Nivo osvetljenja je važan ako ćete koristiti vaš monitor u sunčanom ili jako osvetljenom prostoru. Standardni nivo osvetljenja za monitore je 250 cd/m2 (candelas po metru na kvadrat), ponekad prikazan kao 250 nits. Ali ako planirate da koristite monitor u prostoriji sa puno svetla, potražite monitor sa osvetljenjem preko 350 cd/m2.
Ugao vidljivosti
Kada ne sedite direktno ispred monitora, da li ste primetili da boje slike imaju tendenciju da budu isprane ili da da se menjaju? Horizontalni i vertikalni prikaz uglova vam daje informaciju koliko daleko od centra, pod uglom, možete da gledate ekran pre nego što se degradira kvalitet slike. Ako planirate da pregledate fotografije ili igrate igre sa više korisnika, odaberite monitor sa uglom prikazivanja od 178° ili većim.
Kontrast
Ponekad se naziva dinamički kontrast ili megakontrast, i predstavlja razliku između najbelje bele I najcrnje crne na ekranu. Proizvođači mere kontrast na različite načine, tako da nije potpuno realno poređenje.
Vreme odziva
Meri se u milisekundama, vreme odziva se odnosi na to koliko je potrebno piskelu da promeni svoju boju, ili u suštini, koliko brzo ekran može da promeni svoju sliku. Superbrzi odzivi, kao što su 2 ms ili manje, smanjuju prikaz kao duh, blagi trag levo na ekranu iz prethodne slike, kao i mrlje u filmovima sa brzim izmenama slika i igrama.
Koja je najbolja veza računar – monitor?
HDMI
Većina monitora ima HDMI koji nosi video i audio signal. Super je za reprodukciju HD sadržaja iz Vašeg računara, Konzole za igru, Blu-ray plejera i drugih uređaja.
Display Port
Najbolji izbor za veoma visoke rezolucije i osvežavanje, Display port konektori nose video i audio signal kao I HDMI. Dok HDMI može preneti samo 4K Ultra HD na 30 fps (frejmova/slika u sekundi), Display port može da prenese ovu rezoluciju na 60 fps, i samim tim daje bolju sliku za brze igre i filmove.
DVI
DVI veze pružaju video signal sličnih karakteristika kao HDMI, ali obično ne prenose audio zapise. U rezoluciji koju podržavaju, podaci variraju. Neki tipovi DVI veza mogu da prenosu 1920 x 1200 rezoluciju, dok drugi tipovi mogu da prenesu i više.
VGA
Dok su HDMI, DVI i Display port digitalne veze, VGA koristi staru analognu tehnologiju. Mogu da prenesu visoke rezolucije I veliki broj slika u sekundi, ali nećete dobiti tako kristalno jasne slike što možete na primer sa DVI.
USB
Sa USB portovima na monitoru, možete priključiti svoj pametni telefon, digitalnu kameru, Blu-ray plejer, kamkorder ili druge uređaje i prikazati sadržaj na monitoru bez uključivanja računara.
Dodatne funkcije
Neki monitori mogu imati dodatne funkcije koje nude dodatne pogodnosti. Zato navodimo one koji mogu uticati i na vaš odabir:
Vesa standard
Ako planirate da postavite vaš monitor na zid ili nosač, potražite onaj koji je usaglašen sa VESA standardima. To znači da monitor ima industrijski standard rupa na zadnjoj strani za montažu. Uporedite težinu i VESA standard Vašeg monitora I nosača, da proverite da li su oni kompatibilni.
Ugrađena Web kamera
Za video razgovore sa porodicom i prijateljima ili video konferenciju sa kolegama.
Zvučnici
Nemaju svi monitori ugrađene zvučnike, pa dodajte ovu stavku na svoju listu za izbor monitora, ako planirate da koristite vaš monitor za Skajp, gledanja videa, slušanje muzike i druge audio aktivnosti. Svakako, zvučnke možete da kupite i odvojeno.
Ergonomske funkcije
Pogledajte monitore sa prilagodljivim funkcijama, kao što je pomeranje u raznim pravcima, tilt-napred nazad, swivel-rotacija oko ose do oodređenog stepena, podešavanje visine monitora i pivot opcija, koja vam dozvoljava da rotirate monitor (ekran) u uspravni položaj.
Ukoliko su vam ove informacije bile korisne, možete pogledati našu kompletnu ponudu monitora i odabrati onaj koji će se uklopiti sa svim vašim zahtevima.