Nije prvi, a sigurno ni poslednji put, da stručnjaci za IT bezbednost u nekoj od aplikacija namenjenih pametnim telefonima ili računarima pronađu maliciozni kod, tj. virus – narodski rečeno. Čak ni najvećim i tehnološki najnaprednijim kompanijama, kao što je Google, ne polazi baš uvek za rukom da aplikacije unutar kojih se krije zlonamerni kod prepoznaju pravovremeno. Zato nije redak slučaj da takve aplikacije na kraju završe na zvaničnim elektronskim prodavnicama aplikacija, poput Google Play Store-a, a potom i u uređajima velikog broja korisnika, širom sveta.
Ovog puta su stručnjaci za IT bezbednost na Google Play prodavnici pronašli čak 24 aplikacije koje sadrže zlonamerni kod. Zlonamerni kod je toliko vešto sakriven unutar aplikacija da je uspeo da prevari čak i Google-ove bezbednosne mehanizme. Iako sve 24 aplikacije na prvi pogled izgledaju sasvim bezazleno, pa čak i korisno, njihovi autori su u njih implementirali virus koji su stručnjaci nazvali Joker (Džoker).
Aleksejs Kuprins, stručnjak za sajber-bezbednost iz kompanije CSIS, objašnjava da je Joker virus koji će vlasnike inficiranih telefona neprimetno pretplatiti na digitalne servise koji nisu besplatni, te da će korisnici primetiti da nešto nije u redu tek kada provere svoj telefonski ili bankovni račun.
Aleksejs Kuprins je kao primer uzeo Dansku i naveo da virus Joker neprimetno prijavljuje vlasnike inficiranih telefona i tablet računara na misterioznu “premijum” uslugu čije se korišćenje naplaćuje 55 danskih kruna (oko 6,7 evra) nedeljno.
Zaražene aplikacije su sa Google Play prodavnice preuzete više od 472.000 puta pre nego što ih je kompanija Google konačno uklonila iz baze i onemogućila njihovo preuzimanje. Međutim, time je sprečeno samo dalje širenje Joker virusa, a rešenje za korisnike koji su već preuzeli neku od zaraženih aplikacija je da zaraženu aplikaciju ručno uklone sa svog telefona ili tablet računara. Ukoliko ste neku od sledećih aplikacija instalirali na svoj telefon, odmah je deinstalirajte:
- Advocate Wallpaper
- Age Face
- Altar Message
- Antivirus Security – Security Scan
- Beach Camera
- Board Picture Editing
- Certain Wallpaper
- Climate SMS
- Collate Face Scanner
- Cute Camera
- Dazzle Wallpaper
- Declare Message
- Display Camera
- Great VPN
- Humour Camera
- Ignite Clean
- Leaf Face Scanner
- Mini Camera
- Print Plant Scan
- Rapid Face Scanner
- Reward Clean
- Ruddy SMS
- Soby Camera
- Spark Wallpaper
Iz naziva inficiranih aplikacija se lako može zaključiti da su kreatori Joker virusa ciljali širok auditorijum – od onih korisnika koji svoj telefon vole da ulepšavaju raznim zanimljivim pozadinama, preko onih koji “magični štapić” kojim će ubrzati svoj telefon, pa sve do onih koji vole da eksperimentišu sa kamera-efektima.
Ukoliko ste u svom telefonu pronašli neku od navedenih aplikacija, bilo bi dobro da pokrenete Google Play Store i proverite sekciju “Subscriptions” (Pretplate) kako biste se uverili da vas Joker nije pretplatio na korišćenje neke usluge koja se naplaćuje.
Pomozite ljudima koje imate u svom telefonskom imeniku tako što ćete im proslediti link do ovog teksta jer je otkriveno da je Joker virus potajno sakupljao informacije o vašim kontaktima (imena, brojeve telefona i email adrese) i slao ih svojim autorima.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Slobodno vreme.