Opremate stan, a na redu je kupovina šporeta? Vredni saveti i preporuke pri izboru šporeta su uvek dobrodošli jer će vam pomoći da lakše odaberete dobar šporet, primeren vašim potrebama i očekivanjima, ali i važem budžetu. Da li izabrati električni šporet, šporet na plin, šporet sa ravnom pločom, šporet sa indukcijskom pločom… ? Odgovore na sva pitanja sa kojima ćete se susresti prilikom izbora električnog šporeta će vam dati Gigatronov vodič za kupovinu šporeta.
Kupovina šporeta, odnosno izbor odgovarajućeg modela će prvenstveno biti uslovljen gorivom koje uređaj koristi. Isti posao za isto vreme završavaju šporeti sa digitalnim displejom kao i oni bez njega, beli ili u inoks varijanti, a razlika u ceni, u oba slučaja, je i više nego primetna. Zašto? U čemu je razlika i koliko je ona primetna?
Pre kupovine šporeta nije dovoljno da razmislite samo o gorivu – treba razmisliti i o nizu drugih detalja koji vam se isprva mogu učiniti nebitnim, a zapravo su vrlo važni. Električni šporeti se proizvode sa klasičnim ringlama ili sa ravnom pločom ili indukcijskom pločom, o čemu ćemo govoriti u posebnoj temi, a kombinovani šporeti najčešće imaju dve električne + dve gasne ringle i električnu pećnicu.
Takođe, kupovina šporeta iziskuje i malo premeravanja. Naime, širina šporeta koji su u ponudi na našem tržištu iznosi 50 ili 60 cm, u zavisnosti od modela. Uži modeli sa ravnom pločom su nešto skuplji jer se proizvode u malim serijama dok je većina običnih užih električnih šporeta jeftinija. S tim u vezi, obratite na širinu prostora u koji ćete smestiti šporet i razmislite da li imate potrebu za velikom ringlom, jer je ona često rezervisana samo za šire modele.
KLASIČNI ELEKTRIČNI ŠPORETI (ŠPORETI SA RINGLAMA)
Kupovina šporeta se u velikom broju slučajeva završi izborom klasičnog električnog šporeta. Klasični električni šporeti imaju četiri ringle – dve manje i dve veće, promera 145 i 180 mm. Međutim, širi modeli, tj. modeli širine 60 cm, mogu imati jednu veliku ringlu promera 220 mm. Uz posuđe odgovarajuće veličine, ovakva grejna tela na običnim ili kombinovanim šporetima obezbeđuju da se toplota (odnosno električna energija) iskoristi na najbolji način.
Ringle su nezahvalne za čišćenje, ali zbog izdignutih ivica ploče iskipelo mleko neće iscureti na pod. Takođe su jeftinije za popravku ili zamenu.
POGLEDAJTE KOMPLETNU PONUDU ELEKTRIČNIH ŠPORETA U GIGATRONU.
ŠPORETI SA RAVNOM KERAMIČKOM PLOČOM
I pored činjenice da je tržište veoma dobro prihvatilo šporete sa ravnom keramičkom pločom, oni još uvek nisu u speli da u potpunosti potisnu klasične šporete – sa ringlama. Za izradu grejne ploče, to jest ravne ploče, koriste se najčešće dve vrste materijala, a to su kero-keramika i kera-šot, od kojih je potonji kvalitetniji.
Bez obzira na to da li se odlučite za šporet sa pločom izrađenom od kero-keramike ili kero-šota, grejna ploča će biti ravna i glatka, odnosno laka za čišćenje, jer se svi električni elementi nalaze ispod gornje površine. Međutim, ravne keramičke ploče iziskuju posebna sredstva za čišćenje, koja ih neće izgrebati. Ova sredstva za održavanje su nešto skuplja u odnosu na tradicionalna sredstva za održavanje ringli.
Kako biste sprečili nastajanje ogrebotina na ravnoj keramičkoj ploči, po njoj ne smete da povlačite posuđe, čak ni kada pravite kokice. Pre zagrevanja površina mora biti čista. Na ploči se mogu stvoriti crne ili sive mrlje, koje nastaju kada vrela površina dođe u dodir sa šećerom ili slatkim sirupom, kao i sa bakrom ili aluminijumom – od kojih može biti izrađeno posuđe ili folija.
S obzirom na to da se grejači nalaze ispod keramičke ploče, koja je potpuno ravna, grejna mesta (ringle) su vizuelno obeležena iscrtanim konturama ringli. Na pojedinim modelima šporeta sa ravnom pločom ćete primetiti dvostruke konture na istoj ringli. Reč je o ringli koja, zahvaljujući dvostrukom grejaču, ima dva prečnika – manji i veći. Takođe, neke “ringle” imaju iscrtan ovalni produžetak, što znači da se na njima može kuvati i u posudama takvog oblika.
Pored svega navedenog, šporeti sa ravnom pločom mogu imati i takozvane zone grejanja, koje obično postižu nižu temperaturu i služe da jelo ostane toplo do serviranja. Ova topla zona se može nalaziti i u sredini same ploče.
Ringle (nazovimo ih tako) na keramičkoj ploči se zagrevaju značajno brže u odnosu na prave ringle koje se nalaze na klasičnim šporetima.
Kada je kupovina šporeta sa ravnom pločom u pitanju, daćemo vam još jedan savet: pre kupovine pregledajte svoje posuđe, jer ravne ploče najbolje sarađuju sa posuđem koje ima ravno dno. Doduše, ovo pravilo važi i za šporete sa klasičnim ringlama, ali kod šporeta sa ravnom pločom treba biti još pažljiviji.
Ukoliko kupovina šporeta odnosno vaša potraga za savršenim šporetom nije okončana ni šporetom sa klasičnim ringlama ni šporetom sa staklokeramičkom pločom, možda ćete rešenje pronaći u nekom od takozvanih kombinovanih šporeta, o kojima će biti reči u nastavku.
POGLEDAJTE KOMPLETNU PONUDU ŠPORETA SA STAKLOKERAMIČKOM (RAVNOM) PLOČOM.
KOMBINOVANI ŠPORETI
Kombinovani šporeti najčešće imaju dve električne i dve plinske ringle, zbog čega se i zovu “kombinovani”, mada se mogu naći i modeli sa tri plinske ringle. Sa plinskim ringlama imate više mogućnosti u odabiru prave temperature kuvanja, a zahvalne su i zbog izuzetno brzog zagrevanja. Rerne na kombinovanim šporetima su obično električne jer obezbeđuju ravnomernije pečenje i veću sigurnost.
Plinske ringle se obično mogu jednostavno odvojiti od šporeta i očistiti, ali problem stvaraju nečistoće koje uđu u otvore za dovod gasa. Iz tog razloga preporučujemo modele sa ringlicama kojima se podiže samo gornji deo, dok deo za dovod gasa ostaje fiksiran za šporet.
Ako ste mislili da kupovina šporeta sa kombinovanim ringlama ovde završava, prevarili ste se. Naime, treba voditi računa i o sigurnosti. Po evropskim standardima sada se izrađuju štednjaci sa sigurnosnim ventilima koji automatski zatvaraju dovod gasa ukoliko na ringli nema plamena.
Preporučujemo da pri kupovini kombinovanog šporeta odaberete model sa električnim paljenjem jer kod njih ne postoji mogućnost curenja plina u prostoriju i jednostavniji su za rukovanje. Kod proizvoda koji nemaju električno paljenje obično postoji mali prekidač sa strane ili pored komandnih dugmića, koji je potrebno pritisnuti da biste pustili gas.
Većina modela ima predviđen priključak za plin i sa leve i sa desne strane, ali ipak obratite pažnju da li je tako i kod modela koji ste odabrali.
POGLEDAJTE KOMPLETNU PONUDU KOMBINOVANIH ŠPORETA U GIGATRONU.
KUPOVINA ŠPORETA SA DODATNOM OPREMOM = DODATNE POGODNOSTI
Kao i kod mnogih drugih proizvoda, tako je i kod šporeta postalo uobičajeno da jedan deo dodatne opreme dolazi uz sam šporet, to jest tu opremu nije potrebno dodatno plaćati. Gotovo je nemoguće da danas kupite šporet koji nema svetlo u rerni ili rešetkastu pregradu koja može da posluži kao gril. U zavisnosti od modela šporeta za koji se odlučite, uz šporet ćete dobiti jedan, dva, pa čak i tri pleha za pečenje. Takođe, nije retkost da uz šporet dobijete i posudu za pečenje izrađenu od vatrostalnog stakla, ali nju ne treba očekivati kod šporeta iz niže cenovne kategorije. Pojedini modeli šporeta opremljeni su i metalnim ražnjem kojem može biti i dodatak za pečenje ražnjića – tzv. šašlik.
U red dodatne ili ekstra opreme može spadati i takozvana multifunkcionalna rerna. Multifunkcionalne rerne postižu uštedu električne energije do 25%, pa čak i do 30% u nekim modelima. Drugim rečima, multifunkcionalne rerne omogućavaju efikasnije korišćenje električne energije, čime se skraćuje i vreme pečenja.
Većina šporeta na tržištu ima dupla staklena vrata, ali sve više proizvođača se trudi da obezbedi da se vrata ne zagrevaju previše, pa tako neki modeli Zanussi, Electrolux, AEG i drugih proizvođača imaju troslojna ili čak četvoroslojna stakla na vratima pećnice – takozvana hladna vrata.
Treba da imate u vidu i činjenicu da klasični šporeti sa ringlama, kao i kombinovani šporeti, uglavnom imaju poklopac, dok modeli sa ravnom pločom dolaze bez poklopca.
Ono što se takođe tretira kao dodatna oprema je i mogućnost odloženog početka pečenja odnosno mogućnost samoisključivanja pećnice nakon završenog procesa pečenja.
Čišćenje rerne
Kupovina šporeta u svaki dom donosi uživanje u ukusnoj hrani, ali i neke ne baš popularne poslove, kao što je npr. čišćenje rerne. Međutim, postoje i šporeti koji ovaj posao značajno olakšavaju, a ovde pre svega mislimo na modele koji su opremljeni rernama koje se same čiste. Rerne koje sa same čiste u stvari postižu temperaturu od oko 500 stepeni i tako doslovno sagore sve nečistoće, a nama ostaje samo da obrišemo prašinu koja nakon toga ostane. Ovaj proces se naziva piroliza.
Za vreme trajanja pirolize, rerna troši oko 25% više energije, ali ukupna potrošnja energije ostaje ista jer rerne sa pirolizom imaju bolju izolaciju, a ne treba zanemariti ni činjenicu da se u čistoj rerni toplota znatno bolje iskorišćava. Takođe, piroliza zahteva i jaču konstrukciju kompletnog šporeta, što bi trebalo da im omogući i duži vek trajanja. Za više informacija o pirolizi i rernama koje se same čiste, pročitajte članak Piroliza – rerne koje se čiste same.
Postoji i takozvano katalitičko čišćenje. Rerne sa ovom funkcijom imaju ugrađene katalitičke uloške koji kada rerna dosegne određenu toplotu automatski počinju da privlače i oksidiraju masnoću i nečistoće. Masnoća sagori ostavljajući rernu čistom. Mana ovih uređaja je to što katalitički ulošci moraju da se menjaju posle određenog broja radnih sata.
Pored pirolitičkog i katalitičkog čišćenja, postoji i metod čišćenja vodenom parom. U zavisnosti od proizvođača, postoji više naziva za ovu funkciju, ali princip rada je svuda sličan. Svodi se na to da u posudu za pečenje sipate pola litra vode i na uređaju izaberete ovu opciju. Posle pola sata mrlje i masnoće će dosta omekšati i biće ih mnogo lakše obrisati.
Bili su ovo naše preporuke i saveti kada je kupovina šporeta u pitanju. Dodatnu pomoć pri izboru šporeta možete dobiti od ljubazniih operatera Gigatron Call centra koje možete dobiti pozivom na 011/44-14-000.
Pripremili smo i druge korisne vodiče za kupovinu, koje možete pročitati na Gigatron Blogu:
- Vodič – kupovina bele tehnike
- Vodič – kupovina frižidera
- Vodič – kupovina veš mašine
- Vodič – kupovina mašine za sušenje veša
- Vodič – kupovina televizora
- Vodič – kupovina laptopa