Desktop i laptop računari, uz mobilne telefone, predstavljaju najkorišćenije i najbrojnije elektronske uređaje današnjice. S obzirom na to da je reč o personalnim uređajima, tj. o uređajima koje najčešće koristi samo jedna osoba, ovakvo stanje u svetu potrošačke elektronike je sasvim očekivano.
S tim u vezi, jasno je da kod svakog pojedinca, iz dana u dan, raste potreba za skladišnim prostorom za čuvanje dragocenih digitalnih podataka. Drugim rečima, svako od nas svakim danom ima sve više i više fotografija, dokumenata, prezentacija, tabela, muzike, filmova, programa, video-igara i još mnogo čega, a sve to je potrebno negde čuvati. Takođe, svim tim digitalnim podacima je potrebno obezbediti i odgovarajući nivo sigurnosti, kako ne bi došlo do njihovog oštećenja ili trajnog gubitka. Pored svega toga, potrebno je obezbediti lak i brz pristup svim tim podacima, kao i jednostavan prenos sa jednog uređaja na drugi.
Eksterni hard disk je uređaj koji će vam pomoći da se u svom digitalnom svetu osećate komfornije i sigurnije. Ovaj praktičan i cenovno pristupačan uređaj predstavlja rešenje mnogih problema i izazova sa kojima se gotovo svakodnevno susreće korisnik savremenih, digitalnih uređaja. Iz redova koji slede ćete saznati zašto je važno da imate eksterni hard disk i na koje načine možete efikasno da ga iskoristite.
Šta je eksterni hard disk i po čemu se razlikuje od internog hard diska?
Ovaj deo teksta posvećujemo manje iskusnim korisnicima, kojima računarske komponente nisu bliska materija, a koji žele da unaprede svoje znanje i podignu sigurnost svojih digitalnih podataka na viši nivo.
Opštepoznato je da se unutar desktop i laptop računara nalazi uređaj po imenu hard disk, koji računar koristi kao svojevrsni “magacinski prostor” za čuvanje apsolutno svih digitalnih podataka koje u računar unesemo, uključujući tu i programe koje instaliramo pa čak i sam operativni sistem računara. S obzirom na to da se radi o hard disku koji se nalazi unutar računara, tj. koji predstavlja njegov interni deo, takav hard disk nazivamo interni hard disk.
Na fotografiji koja sledi možete videti interni hard disk veličine 3,5 inča, koji se ugrađuje u desktop računare. Imajte u vidu da postoje i hard diskovi veličine 2,5 inča, koji su znatno manjih gabarita i koriste ih pretežno laptop računari.
Ukoliko se takav hard disk upakuje u zasebno plastično ili aluminijumsko kućište, tj. ako se nađe u formi samostalnog uređaja koji stoji izvan računara i sa njime se povezuje putem USB kabla, onda takav hard disk zovemo eksterni hard disk ili prenosni hard disk. U eksternoj formi se najčešće nalaze hard diskovi veličine 2,5 inča, upravo zbog manjih gabarita odnosno lakše prenosivosti. Kada se putem USB priključka povežu sa računarom, eksterni hard diskovi se ponašaju kao i interni hard diskovi, što znači da se isto tako i koriste. Na fotografiji koja se nalazi u nastavku je prikazan eksterni hard disk veličine 2,5 inča.
Dakle, interni i eksterni hard diskovi su, u tehnološkom smislu, apsolutno identični. U čemu je onda razlika i zašto je potrebno da imate i spoljni hard disk kada u svom računaru već imate interni hard disk?
Dok je vaš desktop ili laptop računar uključen, njegov interni hard disk je sve vreme u funkciji. Čak i kada ne pristupate svojim privatnim podacima, računar i njegov operativni sistem pristupaju sistemskim fajlovima. Drugim rečima, angažovanje internog hard diska gotovo nikada ne prestaje, sve dok je računar uključen.
Kada se svemu doda i činjenica da je hard disk elektronsko-mehanički uređaj, tj. da u sebi sadrži i pokretne delove, jasno je da “životni” sat hard diska otkucava sa svakim minutom koji vaš računar provede u uključenom stanju. Takođe, interni hard diskovi su često izloženi intenzivnim vibracijama i udarcima prilikom transporta ili pomeranja računara, na šta su oni posebno osetljivi.
S druge strane, eksterni hard diskovi nisu angažovani stalno, već samo onda kada ih, namenski, povežete na računar pa se njihov radni vek sporije “odmotava”. Pored toga, njihova kućišta, koja hard diskove zapravo i čine eksternim, često sadrže amortizujuće slojeve koji značajno ublažavaju vibracije i potrese odnosno njihov negativan uticaj na mehaničke delove samog hard diska.
Kada se “podvuče crta”, lako se dolazi do zaključka da su eksterni hard diskovi sigurnije mesto za arhiviranje važnih podataka u odnosu na interne hard diskove. Pored toga, postoji i niz praktičnih primera u kojima su eksterni hard diskovi jednostavno nezamenjivi.
Sprečite gubitak dragocenih podatak pomoću eksternog hard diska
Eksterni hard disk je idealno mesto za čuvanje rezervne kopije podataka koji se već nalaze na internom hard disku vašeg računara. Ukoliko na bilo koji način dođe do oštećenja ili neželjenog brisanja fajlova u vašem računaru, uvek ćete imati njihovu rezervnu kopiju. Do oštećenja ili brisanja fajlova može doći usled kvara internog hard diska, prilikom “pada” operativnog sistema, usled infekcije računara virusom itd.
Arhiviranje tj. kopiranje podataka na eksterni hard disk možete raditi ručno ili uz pomoć specijalizovanih programa koji nude mogućnost potpunog automatizovanja ovog procesa. Naime, uz pomoć specijalizovanih programa možete unapred definisati koje foldere iz svog računara želite da imate i na spoljnom hard disku, a sve što će biti potrebno da uradite je da disk povežete na svoj računar i napravite jedan klik mišem. Nakon toga, program će automatski, prema scenariju koji ste prethodno definisali, iskopirati podatke iz računara na eksterni hard disk. Imajte u vidu da program neće ponovo kopirati fajlove koji eventualno već postoje na spoljnom hard disku, već će iskopirati samo razliku u fajlovima, odnosno samo one fajlove koje ste u računar smestili nakon poslednjeg kopiranja.
Većina proizvođača eksternih hard diskova ovakve programe nudi besplatno uz određene modele svojih diskova. Čak i ukoliko odaberete eksterni hard disk uz koji vam ne sleduje program za automatsko kopiranje podataka, znajte da postoje i besplatni programi nezavisnih softverskih kompanija koji će podjednako uspešno uraditi posao.
Povećajte skladišni prostor svog laptop ili desktop računara
Činjenica je da SSD uređaji lagano zamenjuju interne hard diskove. SSD uređaji su generacijski naslednici hard diskova i od njih su tehnološki znatno napredniji, a unutar laptop ili desktop računara obavljaju apsolutno istu funkciju kao i hard diskovi. Drugim rečima, velike su šanse da vaš sadašnji ili budući računar bude opremljen SSD uređajem umesto hard diskom. Na slici koja sledi možete videti kako izgleda SSD uređaj u takozvanom M.2 formatu.
Međutim, SSD uređaji su još uvek primetno skuplji od hard diskova, upravo zbog svoje superiornosti. Drugačije rečeno, SSD nekog određenog kapaciteta je primetno skuplji od hard diska istog tog kapaciteta. S tim u vezi, proizvođači desktop i laptop računara se najčešće odlučuju sa SSD uređaje manjeg kapaciteta, kako cena samog SSD-a ne bi negativno uticala na konačnu cenu računara. U trenutku pisanja ovog teksta, većina laptop računara dolazi sa SSD uređajima kapaciteta tek 240 ili 250 GB, što, za većinu korisnika, nije dovoljno skladišnog prostora za smeštanje brojnih filmova, fotografija, igara, programa i sl.
S obzirom na to da vam određeni fajlovi, kao što su npr. filmovi, neće biti potrebni svakodnevno, možete ih smestiti na eksterni hard disk, ne zauzimajući dragoceni prostor na SSD-u vašeg računara. Drugim rečima, eksterni hard disk možete koristiti kao svojevrsno proširenje skladišnog prostora za vaš desktop ili laptop računar.
Prebacite slike i video-klipove iz svog telefona na eksterni hard disk
Mobilni telefon je uređaj koji zauzima ubedljivo prvo mesto kada govorimo o uređajima pomoću kojih kreiramo novi digitalni sadržaj. Nema dana kada u internu memoriju svog telefona svako od nas ne unese nešto novo – snimi novu fotografiju ili video, preuzme nešto sa interneta i slično.
Međutim, mobilni telefoni nisu dovoljno pouzdani uređaji da bismo u njima čuvali važne fajlove. Upravo zbog toga što su to uređaji koje uvek nosimo sa sobom, postoji mogućnost da ih izgubimo ili oštetimo ili da na neki drugi način ostanemo bez njih.
Zbog svega navedenog, najbolje da podatke iz svog mobilnog telefona redovno kopirate na eksterni hard disk. To možete uraditi tako što ćete podatke iz telefona prvo preneti u računar (kablom ili posredstvom nekog Cloud servisa) pa nakon toga na eksterni HDD, a postoji i mogućnost direktnog povezivanja telefona i eksternog hard diska, u zavisnosti od toga koji telefon i koji eksterni HDD posedujete.
Imajte u vidu da postoje i eksterni hard diskovi i eksterni SSD uređaji koji poseduju mogućnost bežičnog povezivanja sa mobilnim telefonom, koji se mogu čak koristiti i kao prenosni punjači jer poseduju ugrađenu punjivu bateriju.
Lako prenesite veću količinu podataka sa jednog računara na drugi
Gotovo da nema korisnika računara koji se barem jednom nije našao u situaciji da treba veću količinu podataka, recimo nekoliko desetina gigabajta, da prenese sa jednog računara na drugi. Ovakav scenario je zagarantovan kada svoj stari računar menjate za novi pa je potrebno da prebacite sve svoje podatke u novi računar. Potrebu za prenosom veće količine podataka iz jednog uređaja u drugi vrlo često imaju i oni koji se bave obradom audio ili video materijala jer takav materijal zauzima mnogo memorijskog prostora.
Eksterni hard disk se u ovakvim situacijama nameće kao najpraktičnije rešenje. Shodno tome da se eksterni hard diskovi prave u kapacitetima od 500 GB pa naviše, jasno je da ćete nabavkom eksternog hard diska dobiti mobilni skladišni prostor pozamašnog kapaciteta, primetno većeg u odnosu na skladišni prostor koji nude USB fleš memorije.
Gledajte filmove sa eksternog hard diska
Većina savremenih televizora ima mogućnost reprodukcije filmova direktno sa USB fleš memorije ili eksternog hard diska. Međutim, relativno mali skladišni prostor kojim raspolažu USB fleš memorije vam neće dozvoliti da na njima čuvate veći broj filmova istovremeno, što znači da ćete često morati da brišete stare filmove kako biste oslobodili prostor za nove filmove i tako ukrug, što zahteva dodatno vreme i strpljenje.
Naravno, opisani problem neće imati ukoliko svoju kolekciju filmova čuvate na eksternom hard disku koji je dovoljno samo da priključite na USB priključak vašeg televizora i da se udobno smestite na kauč, fotelju ili udobnu vreću za sedenje. Takođe, eksterni hard disk može biti koristan kada svojim mališanima želite da pustite čitavu seriju crtanih filmova kako koji će ih držati mirnim dok vi obavljate kućne poslove.
Snimajte emisije, serije i filmove direktno sa televizora na eksterni hard disk
Uz mogućnost reprodukcije sadržaja sa eksternih hard diskova, mnogi savremeni televizori imaju i mogućnost snimanja TV programa direktno na eksterni hard disk, a moguće je čak i unapred zakazati snimanje odnosno podesiti vreme u koje će televizor automatski snimiti emisiju, seriju ili bilo šta što se u to vreme prikazuje na kanalu koji odaberete.
Setite se samo koliko ste puta propustili važnu emisiju ili epizodu omiljene serije samo zbog toga što u trenutku njenog emitovanja niste bili kod kuće ili iz nekog drugog razloga niste mogli da je odgledate.
Takođe, ova mogućnost može biti veoma korisna ukoliko vaša deca nastavu prate putem televizije, kao što je to slučaj sada, tj. u za vreme epidemije COVID-19 bolesti. Jednostavno, snimite nastavu i tako omogućite svom detetu da je odgleda ponovo ili da je odgleda kasnije, to jest u vreme koje mu više odgovara.
Eksterni SSD uređaj – još praktičnija i bolja opcija
U prethodnim redovima smo naveli da hard diskovi svoju ulogu lagano prepuštaju savremenijim i superiornijim SSD uređajima. Kao i hard diskovi, SSD uređaji mogu biti interni, tj. ugrađeni u računar, ali i eksterni, tj. u formi spoljnih uređaja koji se sa računarom povezuju putem USB priključka.
U poređenju sa eksternim hard diskovima, eksterni SSD uređaji su brži u radu, pouzdaniji, znatno otporniji na potrese i udarce, lakši i manjih su gabarita. Naravno, ta tehnološka superiornost ima i svoju cenu, ali je ona svakako manja od “cene” vaših dragocenih digitalnih podataka, kao što su porodične fotografije, video-zapisi sa odmora i proslava, poslovnih dokumenata i slično.
No, još će mnogo vode Dunavom proteći dok hard diskovi svoje mesto u potpunosti ne prepuste SSD uređajima pa je investicija u eksterni hard disk još uvek racionalnija opcija za prosečnog korisnika računara i njima srodnih uređaja.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Svet tehnike i računara.
2 Komentari
Odličan članak, jezik prilagođen elementarnoj IT kulturi. Nisu pomenute vrline i mane oblaka (koji takođe nude skladišne kapacitete) i nesigurnost konektora koji se vremenom istroše (a uz to bi mogao da se ponudi neki pasivni ili aktivni HUB).
Link za vaše ponudu je jedva vidljiv (izbor boje i veličine fonta) uz crni tekst i bold naslove.
Poštovani Dragane,
Zahvaljujemo Vam na sugestijama. Cloud servisi i USB Hub-ovi su teme koje zaslužuju posebne tekstove, koje ćemo, naknadno, povezati unakrsnim linkovima. Što se boje i veličine fonta tiče, nismo hteli da linkovi budu nametljivi i da šarenilom odvlačimo čitaocima pažnju sa samog teksta, ali ćemo pokušati da pronađemo neko rešenje koje neće narušiti estetski momenat, a koje će istovremeno linkove učiniti uočljivijim.