Tražite novi TV? Pomoći ćemo vam da razumete sve što vam je potrebno da znate o procesorima za Smart televizore.
Od veličine ekrana do Smart platforme, ima dosta toga o čemu treba razmisliti pre donošenja odluke o kupovini televizora. Jedna od stvari koju treba uzeti u obzir je procesor, posebno ako želite da izvučete najviše od pametnih funkcija televizora.
ŠTA JE PROCESOR, A ŠTA PROCESIRANJE (OBRADA)
Na prvi pogled ova dva termina mogu izgledati isto, ali zapravo se odnose na dva različita segmenta Smart TV-a. Jedan je od suštinskog značaja za korišćenje Smart funkcija, a drugi omogućava bolji doživljaj prilikom gledanja TV-a. Učinak procesora se ogleda u brzini rada Smart funkcija i aplikacija, dok se učinak procesiranja ogleda u sveukupnom kvalitetu slike.
Kada gledate televiziju, slika koju vidite na ekranu je zapravo sačinjena od niza nepokretnih slika koje se smenjuju velikom brzinom, što stvara iluziju neprekidne pokretne slike.
Brzina obrade, to jest učestalost (frekvencija) osvežavanja, je parametar koji vam pokazuje koliko brzo se smenjuju slike na ekranu.
U tehničkim specifikacijama TV uređaja, učestalost osvežavanja se izražava u hercima (Hz) – što je veći broj, više puta u sekundi slika se osvežava na ekranu, što čini da slika bude glatka i manje zamagljena.
Kada gledate TV emisiju, film ili sportski događaj, stvarni snimci se ne osvežavaju većom brzinom od 60Hz – to je granica.
Međutim, novi 4K Ultra HD (UHD) televizori imaju brzinu obrade znatno iznad 60Hz – neki čak i preko 1.000Hz.
Uz malo tehničkih trikova, ovi televizori stvaraju glatku sliku i smanjuju zamućenje pokreta.
Treperenje pozadinskog osvetljenja je jedna od tehnika. Ovo je tehnika gde pozadinsko osvetljenje televizora postaje mračno između video kadra, to jest između dve nepokretne slike (frejma). Možda će zvučati čudno, ali vaše oko ne može da uoči promenu pri ovoj brzini i upravo zbog toga imate iluziju da vidite pokretnu sliku.
Kod pojedinih televizora koristi se ubacivanje crnog kadra (frejma), gde se, kako to i naziv kaže, crni kadrovi ubacuju pre i posle svake nepokretne slike. Opet, golo oko ne može to prepoznati, a proizvedena slika izgleda glatko.
Neki televizori imaju ugrađenu dodatnu tehnologiju za obradu slike, koja pomaže da ona postane glatka i stabilna. Zbog toga, proizvođači mogu koristiti drugačiji merni sistem – dizajniran da vam daje ideju o potpunom kvalitetu slike. Oznake takvih mernih sistema mogu biti PQI (Samsung), PPI (Philips), PMI (LG), BMR (Panasonic)…
Pošto proizvođači koriste različite kriterijume i kalkulacije radi izrade ovih brojeva, oni nisu direktno uporedivi. Umesto toga, oni vam omogućavaju da lako upoređujete kvalitet slike u čitavom asortimanu proizvođača. Na primer, ocena 100 na Samsung PQI skali ne znači da će slika biti loša – umesto toga to znači da se TV nalazi na donjem kraju Samsung opsega i da možda nedostaje nekoliko funkcija za poboljšanje slike u odnosu na televizor koji ima 900 PQI.
Velika brzina obrade pokazuje najbolje rezultate kada gledate sportske događaje ili na primer akcione filmove.
O procesoru, to jest čipu koji upravlja Smart funkcijama, razmišljajte kao o računarskom procesoru – što je procesor moćniji, to računar bolje funkcioniše. Isto je i sa vašim TV-om. Smart televizori zahtevaju kompjuterski čip koji će upravljati svim funkcijama koje ga čine „pametnim“, zbog čega i jeste važno razmotriti sve ovo.
Na primer, multi-screen funkcija je funkcija koja direktno zavisi od dobrog procesora. Bilo da želite da objavite nešto na Facebook-u dok gledate fudbal ili pretražujete internet dok gledate film, multi-tasking je lak sa moćnim procesorom.
Sigurno ćete videti prednosti brzog procesora i kada prelazite sa jedne aplikacije na drugu i vraćate se nazad na klasičan TV program. Nedovoljno snažni imaju tendenciju da „koče“ ili „zastajkuju“ dok se aplikacija učitava, dok snažniji procesori omogućavaju brzo i lako učitavanje i izvršavanje aplikacija, bez ikakvih poteškoća u radu.
Pogledajte kompletnu Gigatron ponudu televizora