Leta su sve vrelija pa efikasne rashladne sisteme više ne treba posmatrati kao notu luksuza već kao elementarnu potrebu. Sigurno ste razmatrali kupovinu klima uređaja, ali su vas uvek odbijali previše veliki izbor i nedostatak relevantnih informacija. Budite bez brige – mi ćemo vam pomoći da odaberete idealan klima uređaj za vaše potrebe.
Uređaji za klimatizaciju prostora postoje više od 50 godina, a njihov izgled i princip funkcionisanja su se vremenom menjali. Širokoj publici su cenovno postali pristupačni u poslednjih par godina, čime je radikalno porasla i njihova popularnost. Ukratko ćemo objasniti princip funkcionisanja klima uređaja i objasnićemo pojmove koji se često pominju u specifikacijama.
Uvereni smo da će kupovina klima uređaja postati jednostavna kao 1-2-3 nakon što pročitate naš tekst.
Kako radi klima uređaj?
Klima uređaji hlade vazduh u prostoriji koristeći zanimljiv zakon fizike koji se zove fazna konverzija. Naime, kada se tečnost konvertuje u gas, ona apsorbuje toplotu. Klima uređaji koriste faznu konverziju tako što specijalna hemijska jedinjenja (freon) isparavaju i kondenzuju se iznova i iznova u zatvorenom sistemu. Kada vruć vazduh kruži preko hladnog, ova jedinjenja apsorbuju toplotu dok prelaze iz tečnog u gasovito stanje. Kako bi hlađenje bilo efikasno, klima uređaj ponovo vraća freon u tečno stanje, koristeći visoki pritisak. U tom procesu, oslobađa se toplota koja se, zahvaljujući spoljašnjoj jedinici, izbacuje napolje. Kako se gas hladi, on se vraća u tečno stanje i onda se ceo proces ponavlja. Vrlo zanimljivo i jednostavno, zar ne?
Svi moderni klima uređaji su split-sistem tipa, što znači da se sastoje iz dva posebna dela – unutrašnje i spoljašnje jedinice. Obe jedinice imaju funkciju isparivača i kondenzatora, a funkcija se menja u zavisnosti od moda rada. Ukoliko klima hladi prostoriju, unutrašnja jedinica ima funkciju isparivača, dok spoljašnja ima funkciju kondenzatora. Kada se prostorija zagreva, ove jedinice zamene funkcionalnost – unutrašnja radi kao kondenzator, dok spoljašnja radi kao isparivač.
Takođe, postoje i pokretni klima uređaji koji ne poseduju spoljašnju jedinicu i mogu se lako premeštati iz prostorije u prostoriju. Ovaj tip klima uređaja je u narodu poznat pod imenom pingvin klime.
Koje su osnovne funkcije klima uređaja?
Šta klima može da uradi za vas i vaš prostor. Evo spiska funkcija kojima je opremljen najveći broj savremenih klima uređaja:
- Hlađenje
- Grejanje
- Prečišćavanje vazduha (od dima, prašine i drugih nečistoća)
- Odvlaživanje vazduha (održavanje određene vlažnosti vazduha, odnosno uklanjanje viška vlage, što vazduh čini prijatnijim)
Kako da izaberete klima uređaj?
Nakon osnovnih informacija o klima uređajima, koje nekome možda i nisu previše interesantne, prelazimo na zanimljiviji deo našeg vodiša, u kojem ćemo navesti i objasniti osnovne parametre za izbor klime, a to su:
- Veličina prostorije – ovo je najosnovniji parametar na koji treba obratiti pažnju prilikom kupovine klima uređaja. Ukoliko je prostorija veća, zahtevaće klimu većeg kapaciteta, odnosno većeg potencijala.
- Termička izolacija
- Površina koju zauzimaju prozori
- Broj sunčanih dana u toku godine – izbegavajte postavljanje spoljašnje jedinice pod diektan uticaj sunca
- Željene funkcije (tajmer, LED displej, inverter, Wi-Fi povezivanje, daljinska kontrola putem mobilne aplikacije itd)
- Energetska klasa
Imajte u vidu da postoje i multi-split sistemi koji se sastoje od jedne spoljašnje jedinice i više unutrašnjih jedinica, što je odlična opcija ukoliko želite da hladite ili grejete više od jedne prostorije istovremeno i uz pomoć samo jedne spoljašnje jedinice.
Postoje i drugi, manje bitni faktori koji mogu uticati na izbor klima uređaja. Iako su manje bitni, ne treba ih zanemariti. Naime, treba uzeti i obzir ljudi koji će boraviti u prostoriji koju želite da rashladite ili ugrejete, kao i broj električnih aparata koji svojim radom generišu toplotu, kao što su npr. frižideri.
POGLEDAJTE KOMPLETNU PONUDU KLIMA UREĐAJA U GIGATRONU.
Koji kapacitet klima uređaja odabrati? Šta znači BTU?
Jedinica za merenje kapaciteta klima uređaja je BTU (British Thermal Unit – Britanska termalna jedinica). Jedan BTU iznosi 1055 džula, što je ekvivalentno količini energije koja je potrebna za hlađenje ili zagrevanje jedne funte vode (0,45 litara) za jedan stepen farenhajta.
Za lakši odabir kapaciteta klime navešćemo konkretne primere:
- Prostorija od 20-35 metara kvadratnih – klima kapaciteta 9000 BTU
- Prostorija od 35-60 metara kvadratnih – klima kapaciteta 12000 BTU
- Prostorija od 60-80 metara kvadratnih – klima kapaciteta 18000 BTU
- Prostorija od 80-110 metara kvadratnih – klima kapaciteta 24000 BTU
Imajte u vidu da su ovo proračuni za prostore koji imaju dve osobe i prozore prosečne veličine, da poseduju termo izolaciju i da su izloženi suncu, te da kapacitet potrebne klime varira u zavisnosti od parametara koje smo prethodno naveli.
Šta su energetske klase kod klima uređaja?
Energetska klasa predstavlja odnos dobijene toplote i potrošene električne energije. Prema normama Evropske unije, odnosno Evropske komisije, klima uređaji koji su u stanju da generišu više od 3,2W za 1W potrošnje električne energije, u režimu hlađenja, spadaju u A energetsku klasu. Kada klima uređaj greje, ova vrednost iznosi 3,6W.
Kao što se može zaključiti iz tabele iznad, COP koeficijent predstavlja odnos emitovane toplotne energije i utrošene električne energije, dok EER koeficijent predstavlja odnos emitovane energije za hlađenje i utrošene električne energije.
KLIME: cene, specifikacije, kupovina na rate bez kamate, ugradnja, popusti i pogodnosti – Gigatron.
Uloga gasa kod klima uređaja
Kod klima uređaja koristi se više tipova gasova koji se jednim imenom zovu freoni. Oni se ne rastvaraju u vodi i inertni su, pa prodiru visoko u atmosferu. Međusobno se razlikuju po hemijskom sastavu, uticaju na ekologiju i vrsti uređaja u kojima se koriste.
Donedavno, korišćeni su CFC i HCFC gasovi, od kojih je najzastupljeniji R22, i oni se izbacuju iz upotrebe iz ekoloških razloga, odnosno zarad zaštite životne sredine. Sada ih masovno zamenjuju freoni koji nose oznake R407c i R410A, koji su ekološki i u skladu sa novom regulativnom Evropske unije.
Za krajnjeg korisnika razlika je u tome što klima uređaji sa R22 freonom najčešće spadaju u C, D pa čak i F energetsku klasu, dok su klima uređaji sa R407C i R410A gasom uglavnom u A ili B energetskoj klasi.
Međutim, najsavremeniji modeli klima uređaja koriste još napredniju vrstu freona, koji nosi oznaku R32.
Razlika između R410A i R32 se ogleda u tome što klima uređaji sa gasom R32 imaju za nekoliko procenata bolju energetsku efikasnost i kapacitet hlađenja u odnosu na uređaje koji koriste freon tipa R410A. Takođe, freon R32 je i manje štetan po životno okruženje, ali važno je napomenuti da oba gasa ispunjavaju neophodne ekološke standardne.
Šta je inverter kod klima uređaja?
Kod klasičnih klima uređaja vazduh se uduvava punom snagom i one poseduju samo dva stanja, tj. njihov motor može biti ili uključen ili isključen. Napredniji klima uređaji koriste inverter, što znači da poseduju kontrolu brzine obrtaja motora kompresora radi regulacije protoka freona kroz sistem. Kako se dostiže zadata temperatura, pritisak u sistemu se smanjuje. Broj obrtaja motora kompresora se menja elektronskim putem i prilagođava realnim uslovima, što dovodi do toga da klima uređaj može da radi i na temperaturama koje su znatno ispod 0° celzijusa. Takva kontrola optimalnog protoka vazduha za rezultat ima primetno manju potrošnju električne energije, duži vek trajanja uređaja, manje troškove održavanja i značajno bolje radne performanse u zimskom periodu.
Takođe, kod klasičnih klima uređaja, tj. kod uređaja koji ne poseduju inverter, dolazi do oscilacija temperature u prostoriji. Naime, kada klima postigne zadatu temperaturu njen motor se isključuje i ponovo se uključuje tek kada termostat detektuje da je temperatura u prostoriji porasla ili pala. Kod klima uređaja sa inverterom ni ovaj problem ne postoji jer motoro radi bez prestanka, prilagođenom snagom, čime se održava konstanta temperatura u prostoriji.
POGLEDAJTE KOMPLETNU PONUDU INVERTER KLIMA UREĐAJA.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Vodič za kupovinu.