Ubrzani razvoj računarskog hardvera i softvera doveo je do toga da svoje računare menjamo češće nego što je to bio slučaj pre, recimo, dve decenije. Gotovo svaka kuća danas ima barem jedan stari računar koji stoji na nekoj polici, praveći društvo drugim stvarima koje su izgubile svoju upotrebnu vrednost i čekajući prvo sledeće veliko prolećno spremanje pa da svoj “život” okonča odlaskom u “staro gvožđe”.
Da li ste se nekada zapitali koliko je vremena potrebno da vaš stari računar zaista izgubi upotrebnu vrednost, u svakom smislu? Možda vaš stari računar više nije na visini zadatka kada je reč o poslu kojim se bavite ili nije u mogućnosti da se nosi sa najnovijim video-igrama i najsavremenijim programima, ali to ne znači da je u potpunosti neupotrebljiv. Naprotiv, postoji čitav niz funkcija koje vaš stari računar može i dalje da obavlja, čak i više nego uspešno. U nastavku teksta vas čeka nekoliko ideja kako da iskoristite svoje stare računare i udahnete im novi život.
Pre nego što počnete, proverite i nadogradite svoj stari računar
Pre nego što se upustite u avanturu “oživljavanja” svog starog računara, uverite se da su sve njegove komponente ispravne. Takođe, proverite da li je neku komponentu potrebno nadograditi, tj. zameniti je snažnijom. Imajte u vidu da putem malih oglasa možete lako doći do starijih računarskih komponenti koje se prodaju po veoma pristupačnim cenama koje često ne prelaze “jednu crvenu”, tj. 1.000 RSD.
Počnite od detaljnog čišćenja prašine koja se nagomilala u kućištu i na komponentama. Prašinu ćete najlakše ukloniti tako što ćete je izduvati kompresovanim vazduhom u boci, a ostatke možete ukloniti četkicom za slikanje. Inače, kompresovani vazduh je veoma dobar prijatelj elektronike jer uz pomoć njega možete redovno uklanjati prašinu sa nepristupačnih delova svojih uređaja, čime ćete im produžiti radni vek. S tim u vezi, preporučljivo je da u kući uvek imate bocu kompresovanog vazduha.
Nakon čišćenja prašine iz unutrašnjosti kućišta, zamenite termalnu pastu na procesoru jer je stara termalna pasta sigurno već dotrajala i izgubila svoje termalne performanse.
Uz pomoć odgovarajućih programa ispitajte ispravnost RAM-a (memorije) i ispravnost hard diska. Hard disk je jedna od najkritičnijih komponenti. Ukoliko uz pomoć programa za testiranje utvrdite da vaš stari hard disk sadrži barem jedan takozvani “bad sector“, preporučujemo vam da ga zamenite drugim, ispravnim diskom. Neispravan sektor (bad sector) je oštećenje na disku koje ukazuje da je radni vek hard diska na izmaku i da postoji rizik od gubljenja podataka.
Vaš stari računar bi trebalo da bude opremljen sa minimalno 2 GB radne memorije, a optimalno je 4 GB ili više, kako biste obezbedili potrebne radne performanse.
PREDLOG BR. 1: Napravite kuhinjski ili gostinjski računar
Iako kuhinja možda ne izgleda kao pravo mesto za računar, samo zamislite koliko bi vam vreme provedeno u kuhinji bilo lepše ukoliko biste, dok pripremate obroke, slušali svoju omiljenu muziku. Takođe, u kuhinjskom računaru možete čuvati i svoju bazu recepata, kako u pisanoj tako i u video formi.
S obzirom na to da kuhinjski računar treba da obavlja tek osnovne funkcije, kao što su prikaz web i tekstualnog sadržaja te reprodukcija muzike i videa, predlažemo vam da instalirate neki od besplatnih operativnih sistema iz Linux porodice, koji su posebno prilagođeni za rad na starijim računarima, odnosno na računarima skromnijih performansi.
Kako bismo vam olakšali izbor, navešćemo nekoliko popularnih besplatnih operativnih sistema iz Linux tabora, koji nisu zahtevni za računar i dobro funkcionišu čak i na računarima koji su sačinjeni od zastarelih ili tehnički skromnijih komponenti:
1. Absolute Linux
2. TinyCore
3. Lubuntu
4. LXLE
5. Damn Small Linux
6. Porteus
7. Vector Linux
8. Puppy Linux
9. Linux Lite
10. BunsenLabs
Ukoliko do sada niste imali priliku da instalirate i koristite Linux operativne sisteme, verujte da nema razloga za brigu. Sve je vrlo dobro dokumentovano i intuitivno pa će se i manje iskusni korisnici bez problema snaći. Preuzmite željeni Linux, smestite ga na USB fleš ili DVD disk, instalirajte i uživajte.
Ovako konfigurisan računar možete postaviti i u neki kutak dnevne ili gostinjske sobe kako biste svojim gostima omogućili da se posluže računarom, a da pritom ne delite svoj privatni računar sa njima.
PREDLOG BR. 2: Napravite centralni “magacin” za sve vaše podatke
Popularnost NAS uređaja, o kojima smo već pisali, raste vrtoglavom brzinom. Ukratko, reč je o uređajima koji u sebi sadrže jedan ili više hard diskova i povezuju se direktno na vaš kućni Wi-Fi ruter. Na ovaj način, hard diskovi koji se nalaze unutar NAS uređaja postaju istovremeno raspoloživi svim uređajima koje imate u kući. Drugim rečima, možete čitati i snimati podatke putem svog telefona, desktop ili laptop računara, televizora itd, a najbolje od svega je što sve to možete čak i kada niste kod kuće – posredstvom internet konekcije.
Iako su NAS uređaji zaista izvanredno rešenje koje zauzima vrlo malo fizičkog prostora i pruža neverovatno mnogo mogućnosti, uz maksimalnu sigurnost podataka koji se na njima čuvaju, mnogi se odlučuju za “uradi sam” NAS uređaje.
Naime, od svog starog računara možete lako napraviti NAS uređaj, to jest fajl-server, to jest centralni “magacin” za vaše fotografije, programe, dokumenta, prezentacije, filmove, muziku… Sve što vam je potrebno je odgovarajući operativni sistem koji će na vaš stari računar doneti funkcije NAS uređaja, kao i dovoljno skladišnog prostora za podatke, u vidu jednog ili više pouzdanih hard diskova.
Kada je reč o operativnim sistemima koji će vaš stari PC pretvoriti u fajl-server, tj. NAS, naša preporuka je da izaberete jedan od sledećih:
1. OpenMediaVault (pogodan za manje iskusne korisnike)
2. XigmaNAS
3. FreeNAS (najpopularniji i nudi najviše opcija, pogodan za naprednije korisnike)
PREDLOG BR. 3: Napravite retro gaming centar za zabavu
Sigurno se mnogi od vas uz nostalgiju sećaju starih, dobrih video-igara kao što su: Zuma, Pac-Man, Sokoban, Tetris, Sven, razne mozgalice i slagalice i slično.
Svoj stari računar možete opremiti nekim od ranije opisanih Linux operativnih sistema ili nekim starijim izdanjem Windows operativnog sistema (koji je možda i došao uz vaš računar). Nakon toga uklonite sav nepotreban softver i instalirajte samo retro video-igre uz koje ćete se zabavljati i uživati u toj divnoj nostalgiji.
PREDLOG BR. 4: Napravite ram za digitalne fotografije
Ništa lakše! Instalirajte neki od laganih Linux operativnih sistema, koje smo naveli u delu teksta koji se odnosi na kuhinjski računar. Nakon toga instalirajte neki od programa za prikaz fotografija, koji ima mogućnost prikazivanja fotografija u automatizovanom “slide-show” režimu i podesite interval smenjivanja fotografija na ekranu onako kako želite.
Kućište računara možete sakriti ili kamuflirati, dok ivice monitora možete ukrasiti raznim dekorativnim materijalima, sličicama i drugim detaljima. Pokrenite svoju maštu i lako ćete doći do uređaja koji će i te kako oplemeniti vašu dnevnu ili radnu sobu. Naravno, sve će biti lakše ukoliko je vaš stari računar u laptop formi.
Nadamo se da su vam se dopale naše ideje i da će vaš stari kompjuter uskoro dobiti novu, praktičnu funkciju u vašem životnom ili radnom prostoru. Naravno, svoj stari PC uvek možete pokloniti najmlađem članu porodice ili familije, kao njegov prvi računar, a možete ga i donirati nekoj školi – u zavisnosti od vaše procene i stanja samog uređaja.
Pročitajte i druge tekstove iz rubrike Slobodno vreme.